Kolonoskopia weterynaryjna

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Czym jest kolonoskopia weterynaryjna?

Kiedy pojawia się temat badań wziernikowych przewodu pokarmowego takich jak kolonoskopia, wielu pacjentów (lub – w przypadku weterynarii – ich opiekunów) może czuć się nieco zdezorientowana stosowaną terminologią. Tymczasem nazwa konkretnego badania oddaje dokładnie jego istotę i sposób przeprowadzenia.

Kolonoskopia a gastroskopia

Zabiegi kolonoskopii oraz gastroskopii to dwa rodzaje badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Oba znajdują zastosowanie w weterynarii, zatem przed dalszymi rozważaniami warto rozgraniczyć te pojęcia.

Oesofagogastroduodenoskopia (często opisywana jako tylko gastroskopia) to badanie obrazowe górnej części przewodu pokarmowego – od przełyku aż do dwunastnicy Endoskop w tym badaniu wprowadza się przez jamę ustną pacjenta.

Kolonoskopia służy do badania końcowego odcinka przewodu pokarmowego i może obejmować obszar od odbytnicy aż po okrężnicę. To właśnie ze względu na to ostatnie kolonoskopia jest tak ważnym badaniem. Jelito grube, w dużo większej mierze niż inne elementy przewodu pokarmowego, jest bowiem częstym miejscem powstawania niebezpiecznych patologii.

Wskazania do kolonoskopii w weterynarii

W medycynie badanie to zaleca się profilaktycznie u osób powyżej 40-50 roku życia. Nosi ono nazwę kolonoskopii przesiewowej i ma na celu znalezienie ewentualnych sygnałów rozwoju stanów zapalnych lub nowotworów, których ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem.