Pielęgnacja psa

Pielęgnacja psa jest tematem bardzo rozległym. Ile ras psów na świecie, tyle metod pielęgnacji. Warto też zdać sobie sprawę, że prawidłowa pielęgnacja naszego pupila, jest nie tylko zabiegiem o walorach estetycznych, ale także koniecznością dla jego zdrowia i samopoczucia.

Przyczyny problemów ze skórą i sierścią psa

Jeśli podczas pielęgnacji zauważymy u psa pogorszenie stanu skóry lub wypadanie sierści, może to świadczyć o niedoborze istotnych składników pokarmowych lub różnych chorobach, w tym między innymi:

  • niedoczynność tarczycy,
  • chorób nerek i trzustki
  • alergii
  • infekcji pasożytniczych, bakteryjnych i grzybiczych.

Aby uchronić swoją pociechę od ryzyka zaistnienia chorób, warto zadbać o prawidłowe żywienie jako formę pielęgnacji psa.

Pielęgnacja

Biorąc pod uwagę skomplikowanie pielęgnacji warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na efektywność tego procesu:

  • Pielęgnacja sierści – Tu proces jest uzależniony od rodzaju sierści zwierzęcia. Rozróżniamy psy krótkowłose, ze średniej długości włosem, długowłose i tak zwane szorstkowłose. Sprawę komplikuje dodatkowo szata, która może być dwuwarstwowa. Jeśli nie jesteśmy pewni jak prawidłowo pielęgnować sierść naszego pupila, należy udać się do specjalisty, który szczegółowo wyjaśni optymalne rozwiązanie dla danego rodzaju sierści. Niezbędne akcesoria: grzebień, szczotka, nożyczki.
  • Kąpiel – Nim włożymy psa do wanny należy pamiętać o czesaniu. Temperatura wody do kąpieli nie powinna przekraczać 38 st. C. Szampon powinno się delikatnie wetrzeć w sierści zwierzaka, pamiętając o ochronie miejsc wrażliwych (oczu, uszu). Po właściwym spłukaniu płynu można użyć specjalną odżywkę, która nada sierści blask i moc. Niezbędne akcesoria: szampon, odżywka, ręcznik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *